Gönderen:Fikret Zincircioğlu

Malzemeler

Yarım kg temizletilmiş sübye, 1 Çay bardağına yakın sıvıyağ, 1 Çay kaşığı karabiber, 1 Küçük fincan elma sirkesi, 1/2 Limonun suyu, İstenilen miktarda tuz, Arapsaçının hazırlanışı, 1kg Arapsaçı otu, 2 Orta boy kuru soğan, Yarım limon suyu, Tuz, Karabiber

Yapılışı

Temizlenmiş sübyeleri tahtanın üzerinde kalın dilimler halinde doğrayın. Düdüklü tencereye sübye dışında kalan bütün malzemeleri koyarak karıştırın. Son olarak sübyeleri de ekleyip 5-6 dk kadar suyunu salmasını bekleyin. Üzerini geçecek kadar su ilave edip 30 dk pişirin.

Diğer tarafta Arapsaçını iyice yıkadıktan sonra dipten kartlaşmış kısımlarını keserek alın. Dörder parmak kalınlığında kesin. Soğanları yemeklik doğrayın. Sonra soğanlarla birlikte birkaç dakika daha kavurun. Tuz, karabiber ve bir limon suyu koyun. Düdüklü tencerenin ağzını kapatın. Duman çıkmaya başlayıncaya kadar 35-40 dk. pişirin.

İşte şimdi düğün başlasın Arapsacı ve sübyenin düğünü iki hazırlanmış karışımı birbirlerine ekliyoruz ve kısık ateşte 5 dakika kaynatıyoruz ve sonrasında vur patlasın çal oynasın.